Měsíční archiv: Duben 2018

Světový den porozumění autismu

 

 

 

  Již třetím rokem jsme se zapojili do Světového dne Porozumění autismu-WorldAutismAwereressDay. Dne 3. 4. 2018 pořádal Dětský klíč Šumperk tradiční focení v modrém u Sovy před muzeem v Šumperku. Podporu lidí s poruchou autistického spektra jsme vyjádřili modrým oblečením a doplňky.

Proč modrá?  Modrá je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které lidé s autismem mají největší problémy. Autismus je celoživotní vývojová vada, která způsobuje problémy s komunikací, kontaktem s ostatními lidmi a vytvářením sociálních vazeb.

Tento krásný slunečný den jsme zakončili návštěvou klubovny Dětského klíče Šumperk. Kde nám Jana Vomlelová ukázala klubovnu a snoezelen. Vyzkoušeli jsme si různé pomůcky pro rozvoj smyslů, motoriky a relaxaci. Za velmi vydařenou akci musíme poděkovat Dětskému klíči Šumperk.

Mgr. Gabriela Grundová

Výsledky přijímacího řízení do 1. ročníku střední školy

 

 

 

ke stažení zde:výsledky

Rozhodnutí o přijetí žáků k základnímu vzdělávání

 

 

ke stažení zde:  rozhodnutí

Ponožkový den

 

 

   Naše škola podpořila 21. 3. 2018 Světový den Downova syndromu. Žáci, pedagogičtí ale i nepedagogičtí pracovníci přišli do školy s každou jinou ponožkou.

Downův syndrom se vyznačuje nadbytkem chromozomu 21 neboli také trisomie 21. chromozomu. Normálně máme každý tyto chromozomy dva, osoby s Downovým syndromem mají tři – tedy 3 chromozomy 21 – 21/3. Downův syndrom je považován za genetickou náhodu. Vyskytuje se celosvětově ve všech zemích. Je čistě náhodný jev a za jeho pravděpodobnost výskytu se považuje věk rodičů-matky nad 35 let a otců 50 let. Děti s Downovým syndromem se častěji potýkají s některými zdravotními komplikacemi, například se srdečními vadami, zhoršenou funkcí štítné žlázy, respiračními nemocemi, sníženou imunitou, poruchami zraku a sluchu a dalšími zdravotními komplikacemi. Většina lidí s Downovým syndromem má navíc pohyblivější klouby a  nižší svalový tonus, které komplikují rozvoj hrubé i jemné motoriky. Nejčastěji je přítomné lehké nebo střední mentální postižení.

 Mgr. Gabriela Grundová